مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اعلام کرد:

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، دکتر مهدی محمودی در بخش آخر گفت‌وگوی خود با خبرنگاران آوا و تلویزیون تمدن در تهران، به سوالی در مورد تمدید اقامت پاسپورت‌های طرح خانوار و هم‌چنین سرنوشت 850 هزار مهاجر غیرقانونی سرشماری شده، گفت که انشالله با آمدن سفیر جدید افغانستان، باید دولت افغانستان این مهاجرین را تعیین تکلیف کند.
 
وی گفت که موضوع تعیین تکلیف سرشماری از سال 1392 تاکنون باقی مانده، در حالی که باید تعیین تکلیف شوند؛ آن‌هایی که باید اقامت‌شان تمدید شود، تمدید گردد، آن‌هایی که باید بمانند، بمانند و فکری به حال‌شان شود و آن‌هایی که باید بروند، به کشورشان برگردند.
 
دکتر محمودی در مورد این‌که برای تمدید اقامت پاسپورت‌های طرح خانوار برنامه‌ای دارند، گفت: "فعلا نه، ما یک سال هم اضافه‌تر تمدید کردیم، از نظر ما تقریبا دارن غیرمجاز محسوب می‌شوند که بلافاصله باید سفارت افغانستان بیاید پای کار و تعیین تکلیف شوند".
 
وی در مورد پاسپورت‌های قدیمی و ضرورت گرفتن پاسپورت‌های الکترونیک و جدید نیز گفت که فعلا در این مورد کاری ندارند، چون مبنای صدور گذرنامه‌های الکترونیک هم پاسپورت‌های دست‌نویس بوده؛ آن‌ها هم مبنای قانونی دارد و صرف مهلتش تمام شده است.
 
البته این مقام ارشد  با بیان این‌که اگر مهلت این پاسپورت‌های دست‌نویس هم تمام شود، بر اساس قوانین فاقد مجوز می‌شوند، تأکید کرد: "نباید اجازه بدهند، خانواده‌های محترمی هستند، خیلی‌ها شاغل اند، دانشجو اند و به مشکل برمی‌خورند که انشالله باید دولت و سفارت افغانستان باید ورود پیدا کند و با همکاری ما، این مشکل را حل بکنیم".
 
حمایت از مهاجرین قانونی؛ اتباع غیرمجاز باید دستگیر و طرد شوند
دکتر محمودی در مورد رویکرد و سیاست وزارت داخله ایران در مورد اتباع غیرمجاز تأکید کرد: "اساسا ورد اتباع غیرمجاز قانونا تخلف است، در هر جایی که باشند، توسط نیروی انتظامی دستگیر شده و با آن‌ها برخورد می‌شود، سابقه بدی هم برای‌شان ایجاد می‌شود. چون سامانه‌های ما دقیق است و دقیقا کنترول می‌کنیم که این فرد چند بار رفته و چند بار آمده و محدودیت‌هایی برای‌شان اعمال می‌شود".
 
وی تصریح نمود که هیچ خدماتی برای اتباع غیرمجاز ندارند و خدمات آن‌ها، صرفا برای افرادی است که به صورت مجاز هستند.
 
مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به مسأله بازگشت داوطلبانه مهاجرین به افغانستان اشاره کرد و گفت: "ما از بازگشت داوطلبانه اتباع افغانستانی به کشورشان استقبال می کنیم، آقای بلخی هم در جلسه‌ای اشاره کردند که 15 نقطه را برای برگشت اتباع آماده کردند، و تلاش می‌کنند، کمیساری در ایران، افغانستان و پاکستان نیز در حال تلاش برای این کار است، باید این زمینه ایجاد شود".
 
وی با بیان این‌که هیچ جا وطن خود انسان نمی‌شود، تصریح نمود که رویکرد آن‌ها حمایت از مهاجرین قانونی است و مهاجرین غیرمجاز وغیرقانونی باید دستگیر و طرد شوند.مشکلات مالی چالش افزایش بیمه‌شوندگان سلامت
به گفته دکتر محمودی، در مورد پوشش بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی برای مهاجرین، بیمه تأمین اجتماعی معمولا برای افرادی است که مشاغل دارند و آن‌ها خود به خود از طریق بیمه تأمین اجتماعی بیمه می‌شوند، اما آن‌هایی که شغل ندارند، گرفتار و یا بیمار اند، معمولا بیمه سلامت را مد نظر قرار می‌دهند، چون هم نحوه رسیدگی بهتر است و هم بیماران خاص به صورت رایگان درمان می‌شوند.
 
وی خاطرنشان کرد که به کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته بود که امسال سعی کنند سقف بیمه‌شوندگان سلامت را افزایش دهند، هدف آن‌ها تا 120 هزار نفر است، اما مشکلات مالی که ایجاد شده، سبب شده که بیش از تعداد کنونی نتوانند مهاجرین را تحت پوشش قرار دهند، اما امیدوارند مهاجرین طی سال‌های آتی بیشتر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.
 
مشکلات فرهنگیان و ورزشکاران را دنبال می‌کنیم
دکتر محمودی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، در مورد مشکلات فرهنگیان و ورزشکاران به خصوص گرفتن مجوز برای فعالیت‌های ورزشی مهاجرین در ایران گفت: "ما یک مجموعه‌ای داریم که کار فرهنگی، تربیت بدنی و ورزشی و اقدامات اجتماعی را دنبال می‌کند، ما خودمان همیشه حامی ورزشکاران بودیم".
 
وی در مورد مشکلات با بیان این‌که ممکن است در برخی جاها تعاریف و تحلیل‌های دیگری شود، یا برخی آگاه نباشند، خاطرنشان کرد که در هر زمینه‌ای که فرهنگیان و ورزشکاران با مشکل مواجه می‌شوند، به مدیرکل اتباع استان‌ها مراجعه کنند؛ "ما بخش‌نامه‌های اساسی را برای‌شان داده‌ایم، هرجا هم که گیر باشد، نماینده داشته باشند، بیایند این‌جا، ما انشالله موضوع را دنبال خواهیم کرد".