مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اعلام کرد:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در همایش روز جهانی پناهنده که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دسامبر سال ۲۰۰۰ میلادی روز ۲۰ ژوئن را به عنوان «روز جهانی پناهندگان» نامگذاری کرد. روزی که کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و روز جهانی پناهنده روزی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش می‌کنند به جهانیان یادآوری کنند میلیون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند با چه مشکلاتی روبرو هستند.
محمودی به علت نامگذاری این روز پرداخت و با اشاره به اینکه این رویداد بزرگ فرهنگی به مصداق سروده سعدی شیرازی شاعر نامدار ایرانی (بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک پیکرند) یادآور این مهم است که تمامی انسان‌ها، جامعه جهانی و به ویژه سازمان‌های متولی در اجرای وظایف، تکالیف و حفظ انسان دوستی در حمایت از میلیون‌ها انسان بی پناه و نیازمند که بنا به دلایلی مجبور به ترک خانه خود شدند از هیچ کوششی دریغ نکنند، افزود: هرساله براساس اهمیت موضوع پناهندگی، مراسم روز جهانی پناهنده در کشور ما برگزار می شود و امسال نیز همزمان با چهلمین سال میزبانی مردم شریف ایران از پناهندگان شده است.
وی افزود: امسال علاوه بر تهران، در سایر مراکز استانها مانند اصفهان، کرمان، مشهد، بیرجند و گرگان و سمنان و همچنین شهرستان تربت جام برگزار شد و در آینده نزدیک نیز مراسم مشابهی در استانهای خوزستان، فارس و یزد هم برگزار خواهد شد.
وی اضافه کرد: تشکیل اداره کل اتباع خارجی یکی از سیاستهای انسان دوستانه جمهوری اسلامی است که در دوران مختلف و بنا بر مقتضیات زمان، رسیدگی به امور پناهجویان را به نحو احسن انجام داده است. رسیدگی‌ها در همه دولت‌ها انجام و پیگیری امور نیز با توجه به سیاست‌های انسان دوستانه کشور ایران است، ضمن آنکه دایره خدمات مهاجران وسیع‌تر شده است.
محمودی گفت: بی شک چراغ راه دولتمردان ایرانی، فرمایشات مقام معظم رهبری است براساس تاکیدات ایشان هیچ کودک افغانستانی حتی مهاجرانی که به صورت غیرقانونی در ایران حضور دارند نباید از تحصیل بازبمانند. در امر سواد آموزشی و تحصیل مهاجران قدمهای مثبتی برداشته شده است و برنامه ریزی می کنیم که وظیفه خود را نسبت به این قشر انجام بدهیم.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور اظهار کرد: هرچند جابه جایی های گسترده پناهندگان و مهاجرین دارای آثار و پیامدهایی فراتر از مرزهای بین المللی است و حل آن نیز از توان یک کشور به تنهایی خارج است و در گرو همکاری و تعامل جامعه جهانی در برخورد مسئولانه آنها در مواجه با این جابه جایی ها در کشورهای مبدأ و میزبان است اما ایران اسلامی علیرغم کمکهای محدود بین المللی و شرایط ناشی از جنگ تحمیلی و نیاز به بازسازی کشور و متعاقب آن  تحریم های ظالمانه، با اتکا به منابع داخلی و مساعدت های کمیساریا و سایر سازمان های بین المللی به ارائه خدمات به این جمعیت نیازمند پرداخته است.
وی افزود: وزارت کشور به همراه سمن های دولتی و غیردولتی و سازمان های بین المللی محورهایی را جهت رفع نیازهای پناهندگان در بخش های آموزشی، بهداشتی، معیشتی و حرفه آموزی را در برنامه کار خود قرار داده است که برخی از این محورها عبارت از رفع نیازمندی‌های پناهندگان در بحث آموزش از مقاطع ابتدایی تا آموزش عالی، ارائه خدمات بهداشتی رایگان از جمله بهداشت محیطی و فردی، واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری‌های واگیر، مراقبت مادر و کودک، ایجاد تسهیلات درمانی به ویژه برای بیماران خاص صعب العلاج و معلولین، توسعه کارگاه کسب و کار است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح آمایش نیز اشاره کرد و گفت: امروزه جمیعت قابل توجهی از اتباع خارجی در ایران زندگی می‌کند که طبق آخرین آمار از قریب به یک میلیون نفر پناهندگان مجاز در کشور ۹۷ درصد ساکن شهرها و ۳ درصد ساکن  مهمانشهر هستند و از این میان ۳۰ درصد نیز قشر آسیب پذیر هستند. همچنین هر ساله حدود ۹۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی در طرح آمایش شرکت می‌کنند.
وی افزود: صدور پروانه کار و حرفه آموزی از جمله برنامه هایی است که در راستای طرح آمایش دنبال می شود که جز برنامه هایی که است که در کنار کمک سازمان های مردم نهاد و سازمان های بین المللی به اتباع پناهنده آموزش دهیم تا در بازگشت به کشور خود از این مشاغل و حرفه ها استفاده کنند و زمینه ای برای بازگشت مجدد به کشور خودشان با تامین امنیت در این کشور باشد.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی ابراز امیدواری کرد: به گونه ای شرایط امن در کشور افغانستان ایجاد شود تا اکثر پناهندگان به کشور خود بازگردند و تعداد محدودی که می مانند را پذیرایی و ارائه خدمات مناسب تری را ارائه کنیم.
محمودی گفت: همگام با این که مسؤولان در جهت رشد و پیشرفت مسائل مربوط به بیمه و درمان مردم ایران قدم برداشتند از سالهای قبل با امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت کشور و چند وزارت خانه دیگر طرح بیمه سلامت همگانی برای پناهندگان ساکن ایران به اجرا درآمد. امروزه کلیه پناهندگان ثبت نام شده همانند ایرانیان از مزایا بسته بیمه سلامت جامع همچون خدمات درمانی سرپایی، بستری و بستری موقت برخوردار هستند و طبق آخرین تعداد کل بیمه شدگان ۹۲ هزار نفر است که در پوشش صد درصدی بیمه قرار دارند که نیمی از این تعداد هم دارای بیماری های خاص هستند. همچنین برای بیش از نیمی از این جمعیت توسط سمنها، خیرین و سازمان های بین المللی و دولت جمهوری اسلامی نسبت به درمان آنها اقدام می شود.
وی ادامه داد: امسال نیز در کنار طرح آمایش، طرح بیماری های واگیردار را در برخی از استان ها اجرایی کردیم و به سراسر کشور تعمیم خواهیم داد تا هم پیشگیری کرده و هم موضوع درمان را در برنامه کار خود قرار دهیم.
محمودی در ادامه به مزیت‌های طرح آمایش اشاره کرد و گفت: صدور پروانه موقت کار، اجرای طرح ارتقا و سنجش سلامت پناهندگان تحت عنوان پروژه غربالگری و درمان بیماری سل در سه استان کرمان، یزد و خراسان رضوی است که در صورت تأمین اعتبار لازم قابل اجرا در سایر استان‌های دارای پناهنده و همچنین امکان اخذ گواهی‌نامه نیز است.
وی همچنین با بیان این که با همکاری کمیساریاری سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان بیمه سلامت ایران ۹۲ هزار و ۴۷۴ نفر از پناهندگان آسیب پذیر و یا مبتلا به بیماری‌های خاص مانند تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، پیوند کلیه، و ام اس از خدمات بیمه سلامت بهره مند شدند، گفت: ارائه خدمات توانبخشی به ۷۶۰ معلول و توان‌خواه پناهنده، واکسیناسیون بهداشت محیط، مراقبت‌های مادر و کودک و بهداشت فردی نیز از فعالیت‌های بهداشتی است که به تمام پناهندگان اعم از قانونی و غیرقانونی ساکن در داخل و یا خارج مهمانشهرها ارائه شده است.
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور در ادامه به حرفه آموزی پناهندگان نیز اشاره کرد و گفت: تأمین معیشت مقوله‌ایست که با حرفه و کسب و کار یک انسان به صورت مستقیم در ارتباط است. اگر فردی به صورت صحیح تحت آموزش فنی و حرفه‌ای قرار گیرد می‌تواند معیشت خود و خانواده خود و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند را رونق دهد. در همین راستا از سوی اداره کل امور اتباع خارجی و مهاجران خارجی در سال ۲۰۱۸ در بخش معیشت، تعداد ۲۲۰۲ نفر از پناهندگان در کلاسهای آموزش فنی و حرفه‌ای شرکت کردند و دوره‌های مربوط به آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را پشت سر گذاشتند.
وی اضافه کرد: در بخش آموزش تعداد ۱۴ مدرسه از طریق مشارکت سازمان‌های دولتی، بین المللی، سازمان‌های مردم نهاد فعال داخلی و خارجی احداث و ۲۴ مدرسه تجهیز شد و تعداد ۵۹۰۰ نفر از پناهندگان در کلاس‌های سواد آموزی شرکت کردند. جمعاً ۴۸ مدرسه طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی احداث و تعدد ۲۲ هزار و ۵۵۵ پناهنده از دوره‌های سواد آموزی بهره مند و تعداد ۶۶ کلاس درس بازسازی شده است.
محمودی در ادامه خاطر نشان کرد: طبق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر دسترسی کلیه فرزندان لازم ‌التعلیم اتباع خارجی به آموزش صرفنظر از وضعیت مدرک اقامتی در سال تحصیلی ۲۰۱۸ -۲۰۱۹ تعداد ۳۶۳ هزار و ۹۲۰ دانش آموز پناهنده به صورت رایگان ثبت نام کرده‌اند، در سال تحصیلی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ تعداد ۱۳۰ هزار دانش آموز بدون مدرک ثبت نام کرده‌اند به این آمار نیز می‌توان این موارد را اضافه کرد که حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ پناهنده در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند.
محمودی در ادامه گفت: در آموزش سواد به پناهندگان نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر ۲۶ هزار نفر در دوره‌های سواد آموزی و انتقال شرکت کردند.
وی همچنین به حوزه فرهنگی اتباع اشاره کرد و گفت: یکی از تلاش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توجه به موضوع فرهنگ است به همین منظور در راستای ارتقای فرهنگ سطح جامعه در کشور در مقوله پناهندگان نیز ورود کرده و دستاوردهای خیلی خوبی را نیز به همراه داشته است؛ برگزاری مسابقه‌های ورزشی، مسابقات قرآنی، برپایی کلاسهای مشاوره، مراکز حل اختلاف، نشست با ریش سفیدان علمای فرهنگی و علمی اتباع خارجی را می‌توان تنها گوشه‌ای از اقدامات فرهنگی اداره کل اتباع و امور خارجی دانست.
وی در ادامه به سرانه هزینه تحصیلی دانش آموزان اشاره کرد و گفت: سرانه هزینه تحصیلی دانش آموزان در تمام مقاطع ابتدایی تا متوسطه مبلغ ۳۰ میلیون ریال، سرانه هزینه تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۴۵ میلیون ریال، سرانه هزینه سواد آموزی مبلغ ۱۲ میلیون ریال و سرانه هزینه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای مبلغ ۲۲ میلیون ریال است.
محمودی در پایان صحبتهایش اظهار کرد: آرزو داریم روزی فرا برسد که فردی غم دوری از وطن مادریش برای رسیدن به یک زندگی آرام را نکشد و دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای رسیدن این وطن همانا بازگشت داوطلبان اتباع به کشورشان است و در این مسیر از کمک سمن‌ها حامیان مالی، کمیساریای‌ها و سازمانهای بین المللی و استقبال کرده و امیدواریم صلح، آسایش امنیت، آرزوی دست نیافتنی مردم نباشد و همه انسان‌ها در کشور خود آن را تجربه کنند.